Poškodba gležnja terja temeljito rehabilitacijo
Poškodba gležnja je zelo pogost vzrok, da bolnik obišče zdravnika, saj poškodba gležnja predstavlja veliko oviro v vsakdanjem življenju, tako pri delu kot nasploh. Gleženj je eden od pomembnejših sklepov in hkrati najbolj obremenjen sklep, zato je pomembno pravočasno prepoznati poškodovan gleženj, predvsem pa preprečiti morebitne zaplete.
V spodnjem zapisu se boste naučili čimprej prepoznati poškodbo, kako poteka zdravljenje in delovati preventivno v smislu preprečevanja poškodbe ali njene ponovitve.
Kazalo
Poškodba gležnja ( vrste )
Poškodba gležnja vsekakor povzroči bolečine v sklepu in bolnik želi čimprej rehabilitirati sklep, da bo lahko normalno hodil in se gibal. Najpogostejša poškodba gležnja je vsekakor športna poškodba, ki jo vsi poznamo: zvin. Vendar ni potrebno biti ravno vrhunski športnik, da utrpimo zvin gležnja, saj se to lahko zgodi tudi med nedolžnim sprehodom.
Poškodbo gležnja prepoznamo po bolečini, ki se odraža in ne popusti. Seveda je intenziteta bolečine odvisna od vrste poškodbe. Včasih je le težko določiti vrsto poškodbe, vendar pri zlomu gležnja vemo, da gre za zlom, saj pacienti včasih celo slišijo zvok loma, vsekakor pa se na poškodovani nogi ne da več narediti štirih korakov; mnogi od poškodovancev, ki so utrpeli zlom gležnja, niso sposobni več vstati.
Pri zvinu gležnja hitro nastane oteklina, bolečina ne popušča in gibljivost je zmanjšana.
Poznamo več vrst poškodbe gležnja, tu so najpogostejše:
Zvin gležnja
Zvin gležnja se najpogosteje zgodi med športom ali tudi med sprehodom v naravi. Pri zvinu gležnja pride do nenadnega zasuka v gležnju, ko nerodno stopimo ali pa nas preseneti neravna površina.
Pri športu je tudi pogost zvin, ko športnik zamenja podlago in je še ni vajen. Na primer: vadbo na naravni površini zamenja za tartan ali asfalt.
Ko se zgodi zvin gležnja se nategnejo mišice in kite, ter povzročijo:
- bolečino v gležnju
- otekanje
- modrico pod kožo
- omejena gibljivost
Zlom gležnja
Zlom gležnja sodi med hudo poškodbo, pri kateri je potrebna takojšnja zdravstvena pomoč. Zlom gležnja se pogosto zgodi med prometno nesrečo, padcem iz višine na noge ali pri športu ( smučanje ).
Zlom gležnja je najpogostejši zlom pri odraslih.
Zlom gležnja prepoznamo:
- gleženj je otečen,
- bolečina je huda in poteka na zunanji strani, pri kosti,
- nezmožnost narediti korak oz. obremeniti poškodovano nogo.
Športne poškodbe
Športne aktivnosti so velikokrat krive za poškodbo gležnja. Pri športnih poškodba beležimo največ zvinov, veliko pa tudi zlomov gležnja in strganih Ahilovih tetiv.
Pri športnikih je zelo pomemben čim krajši čas rehabilitacije zato športni terapevt Gašper Suhadolnik priporoča: “Elektromagnetna terapija vam lahko regeneracijo športne poškodbe skrajša od 30 do 50%.!”
Preberite še: zakaj so gležnarji brez pete dobra naložba
Zdravljenje poškodbe gležnja
Zdravljenje poškodbe gležnja je odvisne od vrste poškodbe. Zdravljenje lažje poškodbe gležnja se začne s počitkom, hlajenjem in imobilizacijo sklepa.
Če gre za hujšo poškodbo gležnja, je potrebno obiskati zdravnika. Zdravljenje poškodbe gležnja, ko gre za zlom, je dolgotrajnejše in poznamo dve vrsti: operativno in konzervativno.
Pri operaciji zlomljenega gležnja navadno namestijo ploščico in vijake, da kost pritrdijo; medtem ko pri konzervativnem zdravljenju kost pravilno naravnajo, imobilizirajo z mavcem in počakajo, da se kost zaceli.
V vseh primerih zdravljenja poškodbe gležnja, sledi fizikalna rehabilitacija, ki povrne sklepu gibljivost in mišicam moč. Današnje fizikalne rehabilitacije si ni moč predstavljati brez elektromagnetne terapije, ki jo zelo dobro poznajo vsi športni fizioterapevti.
Čas zdravljenja gležnja pri lažji poškodbi traja dva tedna, pri hudi poškodbi gležnja pa do šest mesecev.
Elektromagnetna terapija, ki jo uporabljate doma
Elektromagnetna terapija je edinstvena terapija, ki jo uporabite za prav vse vrste poškodb gležnja. S tovrstno terapijo se hitreje celi kost, kar je klinično dokazano ( 1 ), zato boste rehabilitacijo po zlomu gležnja sanirali dosti hitreje. Pri regeneraciji natrganih ali nategnjenih mišicah, kot v primeru zvina gležnja ali strgane Ahilove tetive, pa je pričakovati tudi izrazito lajšanje bolečin.
Uporaba elektromagnetne terapije, za hitrejšo rehabilitacijo poškodbe gležnja, je enostavna in traja po 30 min. Uporabljate jo lahko doma, saj je v obliki blazine, medtem, ko gledate TV ali ležite v postelji. Magnetna terapija je brez stranskih učinkov in se uporablja tako v vrhunskem, rekreativnem športu, kot tudi za vsakodnevno rehabilitacijo poškodbe. Terapevtski pripomoček za magnetno terapijo ima posebne programe za športnike:
- sproščanje mišic in napetosti v mišicah
- okrevanje po zlomih kosti
- površinska napetost in bolečine v mišicah
- cirkulacija – izboljšanje cirkulacije
- tretma oksigenacije
Elektromagnetna terapija, ki jo uporabljate doma, je v obliki blazine, ki deluje na celotno telo. Magnetno polje, ki ga blazina oddaja, prodira do vsake celice v vašem telesu in tako regenerira celotno telo in tako pospeši rehabilitacijo.
Magnetno terapijo Magus uporabljajo tako aktivni športniki, ki so se poškodovali med aktivnostjo, kot tudi starejši, ki so utrpeli zlom gležnja pri zdrsu na ledu. Magnetna terapija je namenjena vsakomur, ki želi pospešiti rehabilitacijo. Uporaba je enostavna in varna.
Kaj lahko storimo sami, da bi se izognili poškodbi gležnja?
Da bi se izognili poškodbi gležnja lahko veliko storimo tudi sami:
- primerna obutev ( za različne podlage in namene so različni športni copati, primerne velikosti in kvalitete )
- športna aktivnost za krepitev mišic v gležnju
- pred športno aktivnostjo primerne ogrevalne vaje, da se sklep ogreje pred fizično aktivnostjo
Vaje za gleženj
V spodnjem videu si lahko ogledate pravilno izvedbo vaj za krepitev mišic v gležnju ter vzdrževanju gibljivosti sklepa:
( 1 ): klinične raziskave o vplivu elektromagnetne terapije na hitrejše zaraščanje kosti ( v angleškem jeziku )