Super Market

Vitalnost, energija, zdravje in odlično počutje

AktualnoBlogObjave partnerjev

Lilije – sajenje in vzgoja

Lilije že od nekdaj sodijo med najlepše in najbolj zaželene cvetlice. Prvotne oblike lilij so gojili po znanih evropskih vrtovih že pred več stoletji, udomačila pa se je tudi na podeželskem vrtu. Že od nekdaj pa je gojenje lilij povzročalo vrtnarjem tudi težave zaradi velike pestrosti v izvoru in izboru. Svetujemo, kakšno je pravilno sajenje lilije in vzgoja. 

 

Lilije se pogosto znajdejo v šopkih…

 

Lilije simbolizirajo lepoto in čistost. Pet lilij v šopku prinaša srečo. Za šopek lahko uporabimo samo lilije ali pa jih kombiniramo z drugimi cvetovi. Šopki iz lilij so vselej nekaj posebnega. V kombinaciji drugimi cvetovi so lilije pogosto izbira za nevestin šopek na poroki, pa tudi za obletnice in druge priložnosti. Poroka, kjer poročno dekoracijo krasijo tudi lilije, pa je vedno posebna, saj se simbol lilij lepo poda z vsako poroko. 

 

lilije-v-sopkih
Lilije v kombinaciji z drugim cvetjem v poročnem šopku.

 

Kako dolgo cvetijo lilije v šopkih?

 

Kadar iz cvetličarne prinesete sveže lilije, ki se še sramežljivo skrivajo v popkih, bodo le-te potrebovale nekaj dni, da se ti razprejo in še nekaj dni, da povsem zasijejo v svoji naravni barvi. V vazi bodo lilije obstale vsaj dva tedna. Pametno je iz njih odstraniti prašnike, da ne bi cvetni prah pristal na vašem prtu in jih za podaljšanje svežine umakniti z neposrednega sonca.

 

lilije-vzgoja
Lilije v vazi cvetijo tudi do dva tedna.

 

 

Lilije – sajenje in vzgoja te čudovite cvetlice

 

Sajenje lilije

Lilije zrastejo visoko – od 40 do 180 centimetrov. Čebulice lilij lahko posadimo že sredi pomladi – marca in aprila. Najbolje je lilije za začetek posamezno posaditi v lonce 10-12 cm premera. Za zgodnjejše cvetenje postavite lonce v neogrevan rastlinjak ali drug svetel hladen prostor. Seveda lahko čebulice posadite tudi neposredno na gredo. Višje lilije so odlične za ozadje, kjer se bodo s svojimi visokimi poganjki dvigovale nad rastlinami v ospredju grede. Odlično se podajo tudi ob zidove in ograje.

Vse lilije bodo najbolje uspevale na sončnem rastišču ali v svetli senci. Najprimerneje je, če jih sadimo zgodaj jeseni, kar pa ne velja za nekatere hibride, ki so občutljivi na mraz.

Za sajenje lilije premišljeno izberemo mesto, kjer bojo lilije imele dovolj prostora. Ne sadimo jih tik ob poteh, razen, če jim tam postavimo opore. Prav tako jih ne sadimo pod drevje, ker se bodo upogibale in obračale za svetlobo. Ne sadimo jih prenagosto, saj se razrastejo. 

Čebulice posadimo za dve višini čebulice globoko, kar velja za večino čebulnic. Prvo leto so lilije nekoliko nižje, že v drugem letu pa zrastejo do normalne višine. Če si ne želimo dodatnega dela z oporami, kupimo nižje sorte, ki bolje prenašajo spomladanske in poletne nalive.

 

lilije-sajenje-in-vzgoja
Sajenje lilije.

 

Tla in gnojenje

Tla, kjer sadimo lilije morajo biti prepustna tudi v nižjih plasteh, da se v območju korenin ne zadržuje stoječa voda. Približno teden dni pred sajenjem pognojimo tla s kompleksnim gnojilom, ki ima majhen delež dušika. Nato izkopljemo jame, namestimo drenažo, če je to potrebno, nanjo nasujemo prej izkopano zemljo do globine saditve oziroma nekaj centimetrov manj. Temu sledi pet centimetrov debela plast ostrega peska. Vanj posadimo čebulico, jo še obsujemo okrog in okrog s peskom, kar je za korenine najboljše, nato dodamo še preostalo zemljo. Vzpetina, ki nastane pri sajenju, se pozneje sama posede. Sveže posajene lilije moramo močno zaliti, kar je pri čebulnicah izjemen primer. Pred mrazom jih zaščitimo z deset centimetrov debelo odejo iz listja ali šibja, kar moramo spomladi pravočasno odstraniti.

Lilije potrebujejo dovolj humusno prst, zato jim dober predelan kompost z uležanim hlevskim gnojem najbolj prija. Če tega nimamo, jih nikar ne gnojimo samo z dušičnimi gnojili. Rastline  bodo še močneje rasle v višino in že prva nevihta jih bo spravila k tlom, od kjer se ne bodo več dvignile. Pomagati jim moramo torej s sestavljenimi gnojili ali pa s kupljenim kompostom.

 

Kaj utegne lilijam škoditi?

Lilije radi obžirajo polži in nekatere žuželke (lilijev hrošč ali lilijevka), pa tudi uši. Za njimi ostanejo le gola stebla, ki rastlini niso v okras in jo hkrati izčrpavajo, saj ne more tvoriti potrebne hrane v zelenih listih. Škodljivce odstranimo z obiranjem ali pokončamo z ustreznimi kemičnimi pripravki. Ob obilnejšem deževju lahko lilije napadajo tudi plesni.

 

Vzgoja lilije

Nadaljnja vzgoja lilije ni zahtevna. Čim manj jih v rasti motimo, tem bolj uspevajo. Gnojiti jih začnemo že zelo zgodaj. Najprej damo obrok založnega kompleksnega gnojila, v katerem je majhen delež dušika. Ko odženejo, gnojimo vsakih nekaj tednov s tekočim gnojilom, ki vsebuje veliko kalija in malo dušika. Ko odcvetijo, nehamo gnojiti in zalivati. Ne smemo pustiti, da bi rastline delale seme, zato sproti odstranjujemo uvele cvetove, ki jih odrežemo tik pod socvetjem.

Lilije, ki ste jih posadili v lonce potrebujejo precej več vode kot njihove sorodnice na gredi. Ne pozabite jih redno zalivati. Lahko pa si omislite tudi kapljični namakalni sistem, ki bo to delo opravil namesto vas. Navadno so stebla lilij dovolj močna, da nosijo velike cvetove. Kljub temu pa jih je na vetrovnih rastiščih priporočljivo podpreti s količki.

Redno preglejujte rastline za prisotnost lilijevke, ki lahko povsem obžre vaše lilije. Rdečkaste odrasle hrošče boste hitro opazili in jih enostavno odstranili z roko. Ne pozabi pa preveriti tudi prisotnosti jajčec. Enkrast tedensko lilije pognojite s popolnim mineralnim gnojilom.

Po cvetenju v celoti odstranite odcvetele cvetove. S tem boste preprečili tvorbo plodov. Rastlina bo tako namesto v plodove, energijo vlagala v čebulico, kar pomeni bujnejše cvetove v prihodnjem letu. čebulic jeseni ni potrebno izkopavati, saj so lilije dobro prezimne.

 

Lilije so čudovite cvetlice, ki lahko uspevajo tudi na vašem vrtu ali v lončku. Z nekaj pozornosti in znanja, bodo zagotovo tudi pri vas zasijale v vsej svoji lepoti.